Zasady zachowania na rozprawie rozwodowej Warszawa

Czego nie powinno się robić na rozprawie rozwodowej?

Kiedy przychodzi moment, w którym Sąd wyznacza nam rozprawę rozwodową, zaczynają targać nami różne, często skrajne emocje. Nie jest to nic nadzwyczajnego – jesteśmy tylko ludźmi. Rozprawa rozwodowa zdarza się zwykle tylko raz w życiu, dlatego też warto dobrze się do niej przygotować. Co zatem robić, a czego nie robić w Sądzie? Jak powinniśmy się zachować? Co mówić, a co lepiej przemilczeć?

zachowanie na rozprawie rozwodowej WarszawaDresscode

Sąd jest miejscem wyjątkowym, warto więc pamiętać o dobrym pierwszym wrażeniu. Nie jest oczywiście wymagane zakładanie garnituru, garsonki czy też białej koszuli, jeżeli źle czujesz się w tego rodzaju garderobie. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli wybierzesz mało formalny ubiór to powinieneś wybrać klasyczne modele w stonowanych kolorach. Do sądu nie zakładamy krótkich spódniczek, spodenek czy koszulek mocno eksponujących brzuch albo dekolt. Nie należy też przesadzać z biżuterią czy makijażem.

Powstrzymaj emocje

Kiedy miłość zamienia się w nienawiść oczywiste jest, że ciężko jest nam utrzymać nerwy na wodzy, a co za tym idzie i wulgarne słownictwo. Bez względu, jak bardzo zostałaś/eś skrzywdzona/y i jak wielką niechęć czujesz do małżonka – uważaj na słowa, których dobierasz.

Nawet jeśli z góry zakładasz, iż Twój rozwód to jedynie formalność, a Twój współmałżonek jest przyjacielem i nie wykorzysta Twojego zaufania, możesz być w wielkim błędzie. Praktyka pokazuje, iż emocje związane ze sprawami rozwodowe, które trafiają do naszej kancelarii – Kancelarii Adwokackiej Adwokata Mikołaja Snopczyńskiego i Radcy Prawnego Marii Snopczyńskiej – są na tyle silne, że potęgują chęć walki o swoje.

Na sprawie rozwodowej często włącza się tzw. syndrom niespełnionego aktora. Klient chce wstać i krzyczeć, ale niestety skład orzekający nie jest dobra widownią. Od lat widzą ten sam teatr, z takimi samymi dialogami. Oszczędź im tego, niech fakty mówią za Ciebie. Dzięki wyzwiskom i obelgom na temat osoby, z którą byłaś/eś wiele lat na pewno nie zyskasz przychylności sądu.

Pamiętaj, że emocje często nie są dobrym doradcą i nie możesz pozwolić, by przejęły kontrolę nad logicznym myśleniem, bo w przeciwnym razie Twoja pozycja na sali rozpraw gwałtownie się osłabi. Ludzie zdenerwowani nie słyszą dokładnie tego, co jest do nich kierowane i często nie potrafią też prawidłowo wyrazić swojego zdania.

Konkrety

Małżonkowie często zapominają o tym, że w sądzie najważniejsze są konkrety. Składu sędziowskiego nie interesują szczegóły Waszej pierwszej randki czy okoliczności poznania się, dlatego jeśli przyjdzie Ci zeznawać, staraj się mówić zwięźle i na temat.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, jakich używać zwrotów w stosunku do Sędziów. Mówiąc do Sądu, bez względu czy jest nim mężczyzna czy kobieta, pamiętaj żeby zawsze zwracać się „Wysoki Sądzie”. Należy też zaznaczyć, że odpowiedzi na pytania pełnomocników lub strony przeciwnej, kieruje się bezpośrednio do Sądu, nawiązując z nim kontakt wzrokowy.

Nie oceniaj i nie przerywaj.

Na rozprawie rozwodowej staraj się jedynie przedstawiać fakty. Ich ocena nie jest Twoim zadaniem.

Postaraj się również nie przerywać drugiej stronie, nawet jeśli ta mówi nieprawdę. Do jego wypowiedzi będziesz mogła/mógł odnieść się, gdy skończy. Pamiętaj, że w sądzie powinien panować spokój, to nie miejsce na krzyki i wchodzenie w słowo. Formułuj proste i logiczne wypowiedzi.