Rozwód z Narcyzem

Sąd orzeka rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd  bada, czy między małżonkami istnieje więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Z pozwem o rozwód może wystąpić każdy z małżonków.

Wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego jest tzw. pozytywną przesłanką rozwodową. 

Pomimo wystąpienia między małżonkami rozpadu pożycia, sąd może nie orzec rozwodu. Są to przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu (tzw. przeszkody rozwodowe).  I tak Sąd nie orzeknie rozwodu w przypadku gdy:

– rozwodu domaga się małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia,

– jest to sprzeczne z dobrem małoletnich dzieci,

– sprzeciwia się to zasadą współżycia społecznego. 

Do orzeczenia rozwodu może dojść tylko, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Jeśli te przesłanka nie zostaną spełnione, sąd nie orzeknie rozwodu nawet jeśli jest zgoda obojga małżonków. Nawet takie zachowania jak  przemoc domowa, nałóg jednego z małżonków lub zdrada, nie są wystarczające do orzeczenia rozwodu. Sąd zawsze ma obowiązek badania, czy w danym małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.

Prawo nie precyzuje pojęcia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Interpretację tych pojęć pozostawiono orzecznictwu sądowemu oraz autorytetom prawa.

Uznaje się, że pożycie małżeńskie realizowane jest w trzech obszarach. Pierwszy obszar to sfera uczuciowa. Jest to więź emocjonalna między małżonkami, miłość, zaufanie, wzajemne wsparcie. Druga obszar to sfera fizyczna. Chodzi tutaj o relacje seksualne, intymne. Trzecią obszar to sfera gospodarcza polegająca na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego.

W przypadku gdy mamy do czynienia z Narcyzem w związku bardzo ciężko jest nam udowodnić, iż wszystkie trzy obszary pożycia ustały. Narcyzm zarówno dotyczy mężczyzn jak i kobiet. Choć niestety częściej Narcyzami są mężczyźni.  W mojej praktyce zawodowej podczas prowadzonych spraw o rozwód spotkałam się również z kobietami, które mają osobowość narcystyczną.

Bardzo ciężko jest się zorientować , iż mamy do czynienia z Narcyzem. Taka osoba bardzo często dba o dom i dzieci na zewnątrz pokazuje iż jest wspaniałym ojcem, mężem. Małżeństwo z narcyzem na zewnątrz wygląda iż jest bez zarzutów. Narcyz kupuje żonie wspaniałe kwiaty prezenty, ale w pewnym momencie są to prezenty które zaczynają przytłaczać. Nikt tego nie rozumie, a tym bardzie nie widzi. Wręcz, gdy komuś mówisz , iż chcesz wziąć rozwód  nikt ci nie wierzy, wręcz słyszysz komentarze, iż chyba przesadzasz masz takiego wspaniałego męża. Problem rozwodu z narcyzem polega na tym, iż ty cały czas czujesz się winna lub odpowiedzialna za sytuacje konfliktowe w waszym małżeństwie.

Jeśli masz  problem  z Narcyzem, czujesz się psychicznie poniżany/a, nie panujesz nad emocjami, krzyczysz w rozmowie z mężem czy żoną zgłoś się do naszej kancelarii, która pomoże Ci przeprowadzić rozwód z Narcyzem. Pomożemy Ci zrozumieć stosowane mechanizmy Narcyza. 

Podstawową zasadą zrozumienia kontaktów z Narcyzami jest ich wyjątkowa zdolność do przekręcania rzeczywistości, wraz z ich przekonaniem, że to, co twierdzą, jest prawdą. Jeśli z Narcyzem jesteśmy na co dzień bardzo trudno tak naprawdę zorientować się iż przekręca on rzeczywistość. To sprawia, że komunikacja z Narcyzami jest prawie niemożliwa albo bardzo trudna. Objawia się to najczęściej tym, iż  wszelkie kłótnie prowadzą cię do zmęczenia, a twój sposób myślenia nigdy nie jest ani słyszany ani akceptowany. I tu najważniejsza rzecz o której trzeba wiedzieć wszelkie negatywne emocje męża, żony czy partnera (twoje) dają narcyzowi pożywkę do działania którą używa przeciwko tobie. 

Biorąc Rozwód z Narcyzem zabierasz mu powietrze potrzebne do życia. 

Obecność Narcyza powoduje, iż ciągle czujemy złość. Niestety najczęściej kierujemy tą złość do siebie mimo , iż pozornie wydaje  się, iż np. krzyczałaś na partnera.  Przygotowując się do Rozwodu z Narcyzem musisz nauczyć się stawiać mu granicę. Zrozumienie potrzeby wyznaczania granic jest niezbędne podczas interakcji z Narcyzem. Granice muszą być czarno-białe,  gdyż swoboda twoich granic i ich przesuwanie pomaga tylko Narcyzowi szybciej i skuteczniej przekraczać twoje granic. 

Dyskutowanie lub argumentowanie swoich wypowiedzi, prowadzenie rozmów z Narcyzem niestety nie da dobrego rezultatu. W związku z tym podczas komunikowania się z Narcyzem słowo NIE jest początkiem i końcem zdania. Twoje Nie, gdy nie dasz mu możliwości przekonywania, manipulowania, przeinaczania faktów będzie dla niego frustrujące i może przerodzić się w złość i agresje słowną, albo co częściej zdarza się w totalne milczenie, robienie w tym czasie zupełnie czego innego lub udawanie iż się nic nie słyszy. Absolutnie wtedy nie próbuj  z nim dalszej rozmowy. Poczujesz w 100% wtedy złość na siebie, ale uświadom sobie, iż jest to twoja reakcja, którą on wtłoczył Ci już od dawna „poczucie winy”. „To twoja wina” będzie kołatać ci się w głowie, ale musisz to w sobie wyćwiczyć , iż tak nie jest, bo to nie ty ponosisz winy za tą sytuację, awanturę jego agresywne zachowanie. 

Musisz wiedzieć, iż jeśli podjęłaś/podjąłeś decyzję o Rozwodzie z Narcyzem twoja każda wypowiedź czy zachowanie mogą być nagrywane. 

Dyskutowanie czy podawanie racjonalnych argumentów absolutnie nie przebije się przez pancerz Narcyza. Każdy człowiek ma prawo do mówienia „nie” bez tłumaczenia się, uzasadniania czy wyjaśnień. Narcyz gdy się zorientuje, iż jest to twój sposób obrony może zacząć naciskać na uzasadnienia z twojej strony. Narcyzm jest nastawiony tak by realizować własne potrzeby kosztem innych. Nie możesz mu ulec musisz ograniczyć  swoja wypowiedź do Nie lub wypowiedzi „ Stop. Nie zgadzam się na takie twoje zachowanie. Lub Stop. Nie zgadzam się abyś do mnie się tak odzywał.”

Narcyz będzie naciskać na uzasadnienie lub będzie próbować wciągną cię w kłótnię lub różnymi wypowiedziami będzie próbował odwrócić twoją uwagę od pytania na które odpowiedziałaś mu NIE. Może też próbować każdą twoją inną wypowiedź (kiedy próbujesz mu coś z życia rodziny czy domu przekazać.) negować, iż to co robisz jest złe czy inaczej się z nim umawiałaś. Mogą paść z jego ust słowa , iż w życie nie można robić nic „byle jak”.  Co byś nie zrobiła on zawsze będzie Cię poprawiać. W taki właśnie sposób Narcyz próbuje wciągnąć cię w walkę i odwrócić twoją uwagę od sedna.

Wtedy  możesz mieć  poczuć, że znalazłaś się pod obstrzałem całkowicie absurdalnych dowodów na coś, o czym nawet nie pomyślałaś albo na coś, co nie istnieje. Narcyz przeinacza rzeczywistość i formułuje stwierdzenia, które są rażąco fałszywe robiąc to bardzo pewnie. Narcyz jest przyzwyczajony do tego że ludzie mu w końcu przytakują dla świętego spokoju, z obawy przed np.  agresja,  lub co jest najgorsze – przestają ufać sobie i wpędzają się w poczucie winy, że może to Narcyz ma rację.  Narcyz kiedy usłyszy Nie zaczyna wciągać we wszystko osoby trzecie i stara się poniżyć cię w oczach innych i ciebie oczernia. To jest jego mechanizm obronny, gdyż jego jedynym celem jest ratowanie  swojego wizerunku w swoich oczach. Niestety złudne może być to, iż narcyz chroniąc swój wizerunek (bo jemu na nim najbardziej zależy) i wtedy stara się być ci przychylny (zgadza się  tobą). Ale na takie sygnały trzeba uważać, gdyż  robi to tylko w jednym celu kierując się zasadą, iż jeśli zrezygnuje z mniejszej rozgrywki wygra większą. Przy czym musisz pamiętać jego wygrana jest wtedy kiedy powiesz mu Tak. Pogodzenie się z Narcyzem jest praktycznie niemożliwe i powoduje, iż  w kontakcie z taką osobą zawsze będziesz musiał się kontrolować. 

Takie funkcjonowanie świadczy o przemocy psychicznej w stosunku do Ciebie i w związku z tym jest przesłanka do rozwodu z winy małżonka, który stosuje przemoc psychiczną. Można to traktować jako rozpad pożycia małżeńskiego. 

Nasza kancelaria dzięki dużemu doświadczeniu może doradzić, jakie należy podjąć kroki w Państwa przypadku. Mecenas Maria Snopczyńska jest osobą doświadczoną , gdyż od wielu lat doradza w sprawach rodzinnych, rozwodowych, separacjach, alimentach, podziałach majątku dorobkowego. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod numerem telefonu (600 944 227), aby omówić wszystkie sprawy związane z Państwa sytuacją rodzinną.