Rozwód czy separacja?
W przypadku jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia każdy z małżonków może żądać orzeczenia rozwodu.
W przypadku zaś jeśli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia każdy z małżonków może żądać orzeczenia separacji.
Proces o separację jak i o rozwód toczy się według tych samych zasad. Można więc w jednym procesje przeprowadzić zarówno rozwód jak i separację. Często mamy do czynienia iż jedno z małżonków domaga się rozwodu a drugie separacji. CO wtedy może zrobić Sąd?
W przypadku gdy jedno z małżonków domaga się separacji, a drugie rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, Sąd orzeka rozwód.
Sąd właściwy dla sprawy o rozwód i separację
Zarówno w przypadku separacji jak i rozwodu proces toczy się według tych samych zasad przed Sądem Okręgowym.
Wina w rozkładzie małżeństwa w przypadku rozwodu i separacji
W przypadku procesu o separację i rozwód Sąd orzeka o tym, które z małżonków zawiniło w rozpadzie małżeństwa. Na zgodny wniosek stron Sąd może odstąpić od ustalania winy w rozkładzie pożycia. W przypadku zaniechania o winie przyjmuje się, że żadne z małżonków nie ponosi winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Separacja, rozwód – a władz rodzicielska i alimenty
Zarówno w przypadku rozwodu jak i separacji Sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o kontaktach rodziców z dziećmi oraz o wysokości alimentów na małoletnie dzieci w jakich każde z rodziców będzie zobowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Sąd może też orzec o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Oczywiście strony mogą w przedmiotowych sprawach się porozumieć i złożyć do Sądu projekt ustalonego porozumienia co do poszczególnych elementów rozwodu. Zarówno w przypadku separacji jak i rozwodu Sąd mą obowiązek badać, czy ustalone sposób wykonywania władzy rodzicielskie, ustalone kontakty z dzieckiem jak i wysokość alimentów jest zgodny z dobrem małoletniego dziecka.
Jakie są różnice pomiędzy rozwodem a separację :
- separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, a więc małżonkowie nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego,
- rozwód powoduje ostateczne rozwiązanie małżeństwa zaś, zaś separacja może być zniesiona orzeczeniem sądu ci powoduje ustanie jej skutków,
- po orzeczeniu separacji małżonek, który na skutek małżeństwa zmienił nazwisko, nie może wrócić do nazwiska rodowego,
- po orzeczeniu separacji, małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy jeżeli wymagają tego względy słuszności.
Podobieństwa pomiędzy rozwodem a separacją.
- Zarówno o separacji jak i o rozwodzie orzeka Sąd
- Orzeczenie rozwodu jak i separacji powoduje ustanie ustawowej wspólnoty majątkowej oraz to iż małżonkowie nie dziedziczą po sobie w przypadku śmierci jednego z nich.
- Opłata Sądowa w przypadku rozwodu i separacji wynosi 600 zł.
Skorzystaj z porady specjalisty
Zarówno rozwód jak i separacja jest bardzo poważną decyzją. Nasza kancelaria dzięki dużemu doświadczeniu może doradzić, jakie należy podjąć kroki w Państwa przypadku. Mecenas Maria Snopczyńska jest osobą doświadczoną , gdyż od wielu lat doradza w sprawach rodzinnych, rozwodowych, separacjach, alimentach, podziałach majątku dorobkowego.
Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod numerem telefonu (600 944 227), aby omówić wszystkie sprawy związane z Państwa sytuacją rodzinną.