Pozew o rozwód w 2021 roku
Aktualnie dostaje wiele pytań od klientów jak postępować ze sprawą o rozwód. Czy szybko wnosić pozew jeszcze pod koniec 2020 roku czy poczekać i złożyć pozew o rozwód w 2021 roku.
Co do zasady sprawy o rozwód, które wpływają do Sądu są przydzielane droga losowania poszczególnym sędziom i rozpatrywane według kolejności. Nie ma więc znaczenia czy złożymy pozew o rozwód w 2020 roku, czy dopiero złożymy pozew o rozwód w 2021 roku. Parę dni nie robi różnicy jeśli chodzi o czas trwania sprawy o rozwód.
Na szybkość rozpatrzenia sprawy o rozwód natomiast bardzo duży wpływ ma prawidłowe przygotowanie pozwu o rozwód oraz załączników, tak aby Sąd wyznaczają termin rozprawy o rozwód w 2021 miał dobrze przygotowane dokumenty.
Jak przygotować pozew o rozwód w 2021 roku
Co do zasady nic w aktualnych sprawach o rozwód nie zmienia się za wyjątkiem procedury dotyczącej prowadzenia spraw sądowych z uwzględnieniem szczególnych przepisów o covid 19. Przedmiotowe przepisy w niektórych przypadkach mogą znacznie przyspieszyć rozpatrzenie sprawy o rozwód, a w niektórych niestety wydłużyć.
Pozew o rozwód można przygotować samemu lub przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika zajmującego się sprawami o rozwodowymi.
Pozew o rozwód powinien zawierać:
- Wskazanie Sądu do którego składamy pozew o rozwód,
- Zatytułowanie pisma Pozew o rozwód
- informacje dotyczące małżonków t,j, wskazanie: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru pozew,
- wskazanie żądania t.j. czy chcemy rozwód z winy czy bez winy,
- wskazanie dowodów, które chcemy przedstawić Sądowi,
- informacje, czy małżonkowie podjęli próbę mediacji
- podpis,
- informację czy są dzieci, jeśli tak to wskazanie komu ma przysługiwać władza rodzicielska, ustalenie kontaktów oraz wysokość alimentów
- wskazanie wszystkich załączników
- do pozwu należy załączyć odpis skrócony aktu małżeństwa, a jeśli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, to również odpis skrócony aktu urodzenia każdego dziecka.
- należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 zł.
Kiedy można żądać rozwodu ?
W przypadku jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia każdy z małżonków może żądać orzeczenia rozwodu. Pozew o rozwód składa się przed Sądem Okręgowym ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. A co w przypadku jeśli małżonkowie nie mieli wspólnego ostatniego miejsca zamieszkania lub zamieszkiwali poza granicami. Z uwagi na coraz częściej pojawiające się pytania w tym zakresie i obszerność problematyki, będzie to przedstawione w kolejnym artykule.
W przypadku procesu o rozwód Sąd orzeka o tym, które z małżonków zawiniło w rozpadzie małżeństwa. Na zgodny wniosek stron Sąd może odstąpić od ustalania winy w rozkładzie pożycia. W przypadku zaniechania o winie przyjmuje się, że żadne z małżonków nie ponosi winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Jeśli małżonkowie posiadają dzieci Sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o kontaktach rodziców z dziećmi oraz o wysokości alimentów na małoletnie dzieci w jakich każde z rodziców będzie zobowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Sąd może też orzec o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Oczywiście strony mogą w przedmiotowych sprawach się porozumieć i złożyć do Sądu projekt ustalonego porozumienia co do poszczególnych elementów rozwodu. Sąd mą obowiązek badać, czy ustalone sposób wykonywania władzy rodzicielskie, ustalone kontakty z dzieckiem jak i wysokość alimentów jest zgodny z dobrem małoletniego dziecka.
Rozwód jest poważną decyzją. Nasza kancelaria dzięki dużemu doświadczeniu może doradzić, jakie należy podjąć kroki w Państwa przypadku. Nasz zespól adwokatów i radców prawnych jest bardzo doświadczony , gdyż od wielu lat doradza w sprawach rodzinnych, rozwodowych, separacjach, alimentach, podziałach majątku dorobkowego. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod numerem telefonu (885 944 227), aby omówić wszystkie sprawy związane z Państwa sytuacją rodzinną.