Jak przygotować się do rozwodu?
Wiadomym jest, że decyzja o rozwodzie nie powinna być podejmowana pochopnie lub spontanicznie. Podobnie jak ślub, rozwód powinien być rozsądnie zaplanowany, bowiem w sądzie wygrywają te osoby, które trzymają nerwy na wodzy, a przedstawiona przez nich argumentacja jest spójna i jednolita. Jednak, by emocje nie wzięły góry należy odpowiednio wcześniej przygotować się do złożenia pozwu.
Rozwód Warszawa – Statystyki
W 2018 r. orzeczono aż 62,8 tys. wyroków rozwodowych, a prognozy na rok 2019 nie są optymistyczne, bowiem w Polsce z roku na rok liczba rozwodów niebezpiecznie wzrasta.
Według danych GUS pary, które decydują się na formalne zakończenie małżeństwa, to pary z długim, ponad piętnastoletnim stażem. Za przyczynę, która wyzwala gotowość do podjęcia decyzji o rozstaniu wśród tych par, uważa się usamodzielnienie ich potomstwa.
Pozostając przy statystykach, pozew o rozwód częściej wnoszą kobiety, a ich udział od lat 90 do teraz wynosi niemal 70%.
Natomiast jeśli chodzi o przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego to powszechnie wymienia się:
- zdradę małżeńską,
- nadużywanie alkoholu,
- naganne zachowanie wobec członków rodziny,
- liczne nieporozumienia kwestii finansów,
- niezgodność charakterów.
Ostatnia z wymienionych – niezgodność charakterów – w 2018 r. stanowiła ponad 40% przyczyn rozwodów w kraju.
Skoro rozwód stanowi tak powszechne zjawisko w dzisiejszych czasach, co zrobić żeby dobrze się do niego przygotować? Poniżej kilka rad naszych ekspertów.
Źródło: GUS – Rocznik Demograczny 2019
Ustalenie faktycznej przyczyny rozpadu małżeństwa
Pierwszym krokiem, by zainicjować postępowanie rozwodowe, jest zadanie sobie pytania o to, jaka jest faktyczna przyczyna rozpadu małżeństwa. Może to być nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków, niedochowanie wierności małżeńskiej, przemoc domowa czy też niezgodność charakterów. Zwykle dzieje się tak, że przyczyny występują wspólnie.
Kolejnym pytaniem, które należy sobie zadać jest to, kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego i ewentualnie w jakim stopniu Państwo się do tego rozpadu przyczynili. Jest to kluczowe w kontekście strategii procesowej. Warto pamiętać, że w określonych przypadkach nawet zdrada nie jest wystarczającą przesłanką wyłącznej winy małżonka za rozpad związku. Współwinna może być także i druga strona.
Jak udowodnić winę przy rozwodzie?
Przed rozpoczęciem procesu rozwodowego należy zebrać dowody, które zostaną przedstawione sądowi w celu potwierdzenia rozkładu pożycia małżeńskiego. Wszystkie twierdzenia i cały materiał dowodowy należy przedstawić już w pierwszym piśmie procesowym, czyli pozwie bądź odpowiedzi na pozew. Dowodami mogą być wszelkie wiadomości tekstowe, np. smsy, maile, dokumenty, listy lub też wiadomości nagrane, utrwalone na zdjęciach bądź filmach. Materiał dowodowy stanowią też badania laboratoryjne potwierdzone przez lekarzy lub biegłych sądowych, a także dowody, które pomogą znaleźć profesjonalni detektywi. Potwierdzeniem Państwa tez będą też wypowiedzi innych osób, powołanych jako świadkowie.
Jak odpowiadać na sprawie rozwodowej?
Przy przesłuchaniu małżonków oraz w toku całej sprawy należy przygotować się na pytania sędziego. Żeby przewidzieć pytania sądu warto zastanowić się dlaczego podjęli Państwo decyzję o ślubie, co spowodowało, że stosunki między małżonkami uległy pogorszeniu i jak wyglądały próby ratowania związku. Warto też przypomnieć sobie informacje związane z samym małżeństwem, tj. data ślubu kościelnego lub cywilnego, daty urodzin wspólnych dzieci bądź początek kryzysu w związku. Co więcej, w większości przypadków należy też wskazać własne dochody netto i wysokości miesięcznych wydatków. Niestety, do zadawania pytań uprawniona jest także druga strona – zatem warto zastanowić się jakie kwestie mogą być poruszone i tu wiele zależy właśnie od Państwa, bo nikt nie zna lepiej Waszego małżonka niż Wy sami. Jeżeli na zadawane pytania odpowiedzą Państwo rzeczowo i konkretnie, to istnieje duża szansa, iż proces zakończy się szybciej.
Rozwód Warszawa – weź adwokata!
Ze względu na specyfikę procesu rozwodowego praktykuje się kontakt z profesjonalistą. W zasadzie nie ma znaczenia czy pójdą Państwo do adwokata czy radcy prawnego, gdyż ich kompetencje są podobne. Ważne jest tylko to, być udać się do specjalisty rozwodowego, a Kancelaria Adwokata Mikołaja Snopczyńskiego i Radcy Prawnego Marii Snopczyńkiej oprócz fachowego wsparcia zapewni Państwu także dyskrecję.
W omawianej materii niezwykle ważna jest znajomość zasad postępowania cywilnego, dlatego też nawet jeżeli myślą Państwo, że są dobrze przygotowani, to proszę pamiętać, że stres potrafi zrobić swoje, a w tej kwestii nie ma miejsca na jakiekolwiek pomyłki. Z własnego doświadczenia wiemy, iż wielu Klientów zgłasza się do Kancelarii dopiero na etapie apelacji, co często wiąże się z trudnościami w zmianie wyroku z pierwszej instancji. Żeby uniknąć przedłużania tak stresogennej sprawy prosimy o kontakt z Kancelarią Mikołaja Snopczyńskiego i Radcy Prawnego Marii Snopczyńkiej.